Инфрачервена Сауна
1. Какво е сауна?
Думата “сауна” е с финландски произход. Тя означава форма на баня, която от столетия е ширико разпространена във Финландия : навсякъде по бреговете на безбройните реки, езера и заливи има малки дървени колиби за къпане, които се славят със своята чудодейност. Не можеш да се опариш от дървото и тази негова характеристика позволява употребата му при изключително високи температури от порядъка на 60° - 90° С, които са типични за сауната. При това въздухът вътре трябва да остава достатъчно сух, за да може да се изпарява обилно образуваната пот. Изпаряването охлажда и това охлаждане не позволява кожата прекалено да се нагорещи. Ако охлаждането се прекъсне с “обливане”, това означава едно временно допълнително температурно дразнение Към нагряването на организма като втори етап следва целевото охлаждане. Дробовете най-бързо се охлаждат на външен въздух /извън сауната/, кожата преди всичко със студена вода, понякога и чрез сняг. Сауната е всъщност една амплитудна баня: затопляне в горещ и сух въздух в кабината на сауната и охлаждане на външен въздух или чрез студена вода. Освежаващото охлаждане е не по-малко важно от разтоварващата, успокояваща горещина. Единичната процедура от загряване и последвалото го охлаждане се нарича саунов цикъл. Тя се повтаря най- малко веднъж. Свикналите със сауната по правило правят три цикъла, което изисква отделянето на един-два часа, за да се насладят на цялата процедура.
2. Каква е разликана между "сауна" и "инфрачервена сауна"?
Разликата между обикновената сауна и инфрачервената сауна е, че помещението не се затопля чрез камъни и печка, а посредством инфрачервени лъчи.
3. Каква продължителност?
Тук нещата са индивидуални, но все пак може да започнете с кратки серии от 3-4 минути. Постепенно увеличавайте продължителноста.
4. Колко Често?
Повечето почитатели на сауната я посещават веднъж седмично.Нейното благотворно действие, като подобрена реакция на кръвоносните съдове при охлаждане, трае около една седмица. Това означава до голяма степен закаляване срещу хрема, настинка, грип, а така също и “антистрес тренировка”. Трябва да се отбележи, че не бива да се прекалява с правенето на саунови бани, тъй като въздействието може да бъде напълно обратно - смущение в съня, раздразнителност. Най - общо правенето на саунова процедура въздейства тонизиращо върху кожата, сърдечно - съдовата система и водните резерви. Покачва се устойчивостта на организма срещу инфекции.
5. Какво да направите, ако трудно се изпотявате?
При вземащите редовно сауна процесът на потене се ускорява. Една помощ в тази насока за начинаещите или по - трудно изпотяващите се е правенето на топла баня на краката, което действа съдоразширяващо. Голяма полза има от разтриването на кожата с четка до нейното почервеняване.
6. Как да използваме сауната най-ефективно?
Да вземаш сауна означава да редуваш “нагорещяване” и “охлаждане” на тялото - обикновено три пъти. Дели се на три цикъла:
1.
приготвяме се за сауната
минаваме през WC
взимаме бърз душ /задължително подсушаване/
влизаме в сауната /8-10 минути/
освежаване със студена вода /от крайниците към трупа - ДАЛЕЧЕ ОТ СЪРЦЕТО/
ВАЖНО: При излизането от сауната трябва да се има предвид, че на сърдечно-съдовата система й е необходимо малко време, за да се адаптира след резкия температурен преход. В тази фаза организмът има остра нужда от кислород, който той бързо получава при охлаждането на дихателните пътища. След излизане на свеж въздух е много важно да се спазят две неща: силно издишване и спокойно вдишване.
2.
малко чист въздух /навън/
обливане със студена вода
топла баня /8-10 минути/
3.
заслужена почивка /в легнало положение/
7. Опасно ли е?
Ако сте здрав и при разумна употреба – сауната се счита за безопасна. Стига разбира се да не се стремите да поставяте рекорди. Ако все пак имате притеснения – консултирайте се с лекар.
8. Подходящо ли е за всеки?
Като правило всеки може да посещава сауната, НО при употреба на алкохол, наркотици или при ниско кръвно следва да се обърне по-специално внимание тъй като при тези случай ефекта от сауната е по-силен - консултирайте се с лекар.
9. Какъв е ефекта?
10. Какви са плюсовете на инфрачервената сауна?